Pierogowe Szaleństwo / Wildeckie Koło Gospodyń Miejskich

Gosia

No i stało się - pierwsze kuchenne spotkanie Wildeckiego Koła Gospodyń Miejskich za nami - wczorajszy dzień upłynął nam pod znakiem Pierogów  

Już jakiś czas temu wspomniałam Wam o inicjatywie mieszkanek Wildy - wspólnym gotowaniu. Więcej na temat naszego pierwszego spotkania możecie przeczytać TUTAJ

Z okazji zbliżających się świąt tematem naszego kucharzenia stały pierogi. Koncepcja była jednak trochę szalona; każda z nas miała zaproponować swoje (i nie tylko swoje) ulubione składniki, z których na miejscu stworzyć miałyśmy przepyszne farsze. 

Od wczoraj zastanawiam się, jakby Wam tu przedstawić przepisy tego co wczoraj wyczarowałyśmy, ale tak abyście mogli przepisy te wykorzystać w mniej "masowej" produkcji. I zrobimy tak: na początek podam Wam przepis na samo ciasto na pierogi, potem będę opowiadać o kolejnych farszach - wskazując ile szacunkowo pierogów można było tym farszem wypełnić.  Myślę że będzie to najrozsądniejsze rozwiązanie, gdyż dysproporcje w ilościach naszych farszy były przeogromne.


Sylwia

Składniki: ok. 40 pierogów ( choć nam wychodziło ponad 50 - wszystko zależy od cierpliwości w wałkowaniu )
300 gram mąki pszennej
200 ml wody mineralnej, niegazowanej
30 gram masła
szczypta soli

Przygotowanie:
W wodzie rozpuszczamy masło. W misce przesiewamy mąkę, tworzymy kopiec, dodajemy szczyptę soli ( darujmy sobie sól, gdy robimy pierogi na słodko). Powoli wlewamy jeszcze gorącą wodę, mieszając łyżką żeby się nie poparzyć - łatwiej wykonywać to z pomocą drugiej osoby. I teraz zadanie dla osób z "teflonowymi" dłońmi - wyrabiamy ciasto, wiem - jest gorące, więc powoli - ale uważam, że właśnie to jest sukces dobrego, udanego ciasta. Wyrabiać je należy ok 7-10 minut.

Wczoraj naszą mistrzynią wyrabiania ciasta była Sylwia, która miała w sobie na tyle dużo krzepy że wyrobiła ciasto z 7krotności w/w składników! Pełen szacun! Łatwo też policzyć, że przygotowałyśmy wczoraj niemal 400 sztuk pierogów, a nawet więcej, ponieważ pod koniec wykrawałyśmy mniejsze sztuki w celu przygotowania tradycyjnych uszek.

Dobra - przepis na ciasto już macie, więc właściwie możecie teraz do pierogów wcisnąć co tylko chcecie, co tylko lubicie - myślę że znaną wszystkim prawdą jest, że najważniejsze w pierogach jest ciasto - na tym NA PEWNO się nie zawiedziecie. Jest łatwe, sprężyste i smaczne.

Przechodzimy teraz do farszów, pojawiać się będę chronologicznie, zgodnie z kolejnością gotowania.

Gosia / Farsz Piernikowy / Pierogi Na Słodko
Składniki: ok. 70 pierogów
2 kostki białego, tłustego sera białego
2 łyżki cukru trzcinowego
2 łyżki kakao
torebka bakalii
2 garście suszonych śliwek
2 łyżki miodu
przyprawa do piernika - wg. uznania
cynamon, kardamon

Przygotowanie:
Wszystkie składniki blendujemy i Voila! Farsz gotowy

*Gosiowe pierogi podane zostały ze śliwkami moczonymi w amaretto, oraz sosem z redukowanego amaretto i czerwonego wina półsłodkiego.


Ania / Dynia Z Borowikami / Połączenie Jesieni Ze Świętami
Ania

Składniki : ok. 20 pierogów
ćwierć niewielkiej dyni
5-6 suszonych borowików
sól, pieprz do smaku
 
Przygotowanie: 
Grzyby zalewamy wrzątkiem, odstawiamy.Piekarnik nagrzewamy do 180`. Dynię obieramy ze skórki, kroimy na dość duże kawałki, wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy do miękkości - robimy TAKIE PUREE. Upieczone rozgniatamy widelcem, lub blenderem - odsączamy z nadmiaru płynu. Miękkie borowiki siekamy, dodajemy do puree dyniowego, mieszamy. Doprawiamy do smaku.



Agnieszka ( ja ) / Farsz Cebulowy 
Agnieszka
 
Składniki: ok. 20 pierogów 
3 średnie cebule
1,5 łyżki masła
2 łyżeczka gałki muszkatołowej
2 łyżki bułki tartej
szczypta soli

Przygotowanie:
Cebulę drobno siekamy, na patelni rozpuszczamy masło. Cebule smażymy, lekko soląc ją na patelni. Gdy cebula zacznie nam brązowieć, przyprawiamy ją gałką muszkatołową oraz podsypujemy bułką tartą - smażymy jeszcze przez chwile, odstawiamy do ostygnięcia.

Iga / Kasza Z Twarogiem
Iga z małą Celiną ( córką Gosi )


Składniki: ok. 70 pierogów
2 opakowania kaszy
1 opakowanie twarogu
30 g masła
sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:
Kaszę gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Twaróg blendujemy. Ugotowaną kaszę mieszamy z twarogiem i roztopionym masłem. Przyprawiamy solą i pieprzem. 

Natalia / Szpinak Z Fetą I Suszonymi Pomidorami
Natalia
Składniki: ok. 70 pierogów
1 torebka mrożonego szpinaku
1 opakowanie sera feta
słoik suszonych pomidorów

Przygotowanie:
Szpinak rozmrażamy w garnku, gotujemy podlany odrobiną wody. Gdy szpinak całkowicie nam się rozmrozi dodajemy pokruszoną fetę oraz posiekane pomidory. Gotujemy do odparowania, tak aby masa nabrała konsystencji gęstej pasty. 






Sylwia / Uszka Grzybowe
Składniki: ok. 120 sztuk uszek
7 deka suszonych grzybów
8 pieczarek
1 cebula
łyżka masła
sól, pieprz 

Przygotowanie:
Grzyby namoczyć. Pieczarki i cebulę posiekać ( śmiało można to zrobić za pomocą blendera - i tak doprowadzamy farsz do papki ).
Namoczone grzyby również siekamy. Na patelni rozpuszczamy masło, wszystkie składniki smażymy, aż utworzy nam się zwięzła masa, na koniec przyprawiamy do smaku. 

Na sam koniec. Tyle nam tego wyszło + to co wylądowało w naszych brzuchach :)



Dziewczyny - chciałam Wam bardzo podziękować za przemiłe popołudnie. Mam nadzieję, że to spotkanie nie skończy się tylko na tym jednym - ja już się zastanawiam co może być kolejnym kulinarnym pretekstem.

A może wśród Was - "czytaczy" mojego bloga są chętni na kolejne spotkanie? Chcecie,abym informowała Was o kolejnych akcjach kulinarnych?






4 komentarze:

  1. Super!!! Żałuję, że nie mogłam uczestniczyć, ale na kolejne wspólne wildeckie gotowanie się piszę! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nasze "progi" są otwarte dla każdej chętnej gospodyni ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. o jejku ile to lepienie :) cudne nadzienia :))

    OdpowiedzUsuń
  4. o jeju ile to lepienia :) pyszne nadzienia!:)

    OdpowiedzUsuń